Šetrenie vodou by v dnešnej dobe malo byť rozhodne prioritou každého domu. Nie je to náročná úloha a vyžaduje si len ochotu a naše odhodlanie. Ak sa jeden majiteľ domácnosti stará o druhého, účinky budú časom výraznejšie. Je pravda, že takýmto spôsobom môžete niekoho znechutiť zo spoločného života, ale čo sa nerobí pre našu planétu.
Sprcha alebo vaňa? – V oboch môže prúdiť hektolitre vody
Ak si myslíte, že pri sprchovaní sa spotrebuje menej vody, môžete byť prekvapení. Dlhodobé dávkovanie v príjemnej horúcej vode v sprche môže byť rovnako návykové ako kúpanie. Jediným rozdielom je, že kontrolujeme spotrebu vody vo vani, ale nie v sprche, pretože prúdi priamo do potrubí. A sprchovanie môže trvať až 20 minút. Koľko vody sa potom použije? Môže to byť oveľa viac ako tradičná vaňa. Jedinou účinnou metódou je vyvinúť návyk na krátke, najlepšie niekoľko minútové kúpele v sprchovacom kúte. Ako to vysvetlíte tínedžerovi? Buď nastavte hlasný časovač alebo budík hlasným klopaním na dvere kúpeľne a vyhrážajte sa zmenou hesla k domácej wi-fi. Táto situácia môže nastať aj naopak – je to dcéra, ktorá karhá otca alebo matku. Takáto úspora vody starostlivosťou o členov domácnosti však funguje a časom to vedie k správnym návykom.
Voda tečie, ale tečie kohútik
Rovnako ako v sprche, voda z vodovodu môže prísť aj v potokoch. A nehovoríme tu o odskrutkovanom faucete pri čistení zubov, pretože asi každý pochopil, že je to úplne nezmyselné a asi to už nikto nerobí. Ide skôr o akúkoľvek inú situáciu, keď sa pokúsime niečo urobiť pri umývadle alebo umývadle a okamžite pustíme vodu najväčším prúdom. Za minútu odtečie veľa tejto vody, a ak to urobíme niekoľko desiatokkrát denne, napríklad na opláchnutie pohára alebo pohára? Početné žiadosti a návrhy na zapnutie vodovodného kohútika iba pre malý stream sú spravidla málo použiteľné. Jediným rozumným riešením na úsporu vody v takýchto situáciách sú obmedzovače vodovodného kohútika, ktoré sa v tichosti a bez nepríjemnej výmeny názorov budú zaoberať plytvaním vodou z vodovodu.
Eko zariadenia a programy
Ak máme programy v práčkach alebo umývačkách riadu s ekologickou funkciou, teda ekonomickou spotrebou vody, používajme ich zakaždým. Takéto rozumné hospodárenie s vodou je na účte vidieť už po jednom mesiaci. Ak vymeníme zariadenie za nové, investujme do zariadení, ktoré šetria vodu a elektrinu. Informuje nás o tom trieda zariadení, ktorá je označená písmenami od A do G. Triedy A a A + sú najefektívnejšie a najhospodárnejšie. Sú aj o niečo drahšie, ale stále šetríme, pretože platíme menšie účty.
Šetrenie vody je teda možné aj doma, aj keď nie vždy príjemné.